Każdy ma inną wizję tego, jak wygląda idealny pokój dla najmłodszych. Podczas jego aranżacji powinno się brać pod uwagę nie tylko własne upodobania estetyczne, a także zainteresowania dziecka, które będzie tam spędzać najwięcej czasu. Warto zatem stworzyć atmosferę odzwierciedlającą indywidualizm naszej pociechy, jej charakter, choć oczywiście z uwzględnieniem aspektów funkcjonalnych i praktycznych. Czy jest to w ogóle wykonalne? Jak najbardziej!

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Wraz z dorastaniem dziecka zmieniają się również jego potrzeby i oczekiwania, więc dobrym pomysłem jest już na samym początku projektowania ustalenie niezmiennej bazy mebli dla dzieci, które będą inwestycją na lata. Coraz częściej powstają bowiem projekty, które rosną razem z dziećmi lub są bardzo uniwersalne – na przykład biurko z regulacją wysokości albo łóżko, w którym można zmieniać długość ramy, będą służyły przez wiele lat, podobnie jak pojemna komoda czy nowoczesny regał.

Takie meble powinny być wykonane z naturalnych i nieuczulających materiałów, takich jak na przykład drewno, niezagrażających zdrowiu i posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Do takiej uniwersalnej bazy łatwiej jest dobrać dodatki, akcesoria i elementy dekoracyjne adekwatne do wieku i pasji dziecka, będące odzwierciedleniem jego charakteru, a które można bez wysiłku i dużego nakładu finansowego wymieniać zgodnie ze zmieniającymi się upodobaniami i zainteresowaniami. Warto rozważyć zastosowanie designerskiej fototapety. W roli designerskiego akcentu świetnie sprawdzą się też zegar, lampy oraz nietuzinkowy dywan.

Co ułatwi utrzymanie porządku?

W pokoju dziecięcym bardzo ważne jest miejsce do przechowywania przedmiotów, zapewniające porządek. Należy dokładnie przemyśleć, jak i gdzie przechowywać zabawki: samochody, lalki, farby i kredki, aby nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni, a były dostępne dla dziecka. Idealnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju komody dla dzieci, które nie tylko pomieszczą cały „majątek” naszej pociechy, ale również z łatwością pozwolą utrzymać ład i estetyczny wygląd wnętrza.

Urządzając pokój dla dziecka pamiętaj, że ta z reguły niewielka przestrzeń musi pełnić jednocześnie kilka funkcji, a przy tym spełniać oczekiwania dziecka i odpowiadać jego upodobaniom. Tylko wówczas będzie miejscem kreatywnej zabawy i rozwoju pasji młodego człowieka.