Styl industrialny charakteryzujący się surowością, minimalizmem i swoistym ascetyzmem to dziś symbol nowoczesności, a jednocześnie elegancji i modernistycznego luksusu. Wnętrza utrzymane w takiej stylistyce są najczęściej bardzo przestronne, jednak po zmroku niezwykle ważnym elementem wyposażenia stają się lampy, które nie tylko pełnią funkcje praktyczne, ale również (a może przede wszystkim!) stanowią efektowny designerski dodatek podkreślający niebanalny klimat i styl pomieszczenia.

Jakie zatem lampy sprawdzą się najlepiej w takich przestrzeniach? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Sprawdź i znajdź coś dla siebie!

Forma, kolor, kształt…

Oświetlenie industrialne powinno podkreślać styl wnętrza, komponować się z innymi elementami wyposażenia: musi być zatem funkcjonalne, a przy tym designerskie. Proste, a jednocześnie przykuwające wzrok. Świetnie sprawdzą się tu modele geometryczne wykonane z drewna, metalu lub szkła, eksponujące przemysłowe elementy, takie jak efektowne klosze, abażury czy też żarówki charakteryzujące się oszczędnością formy i optymalnie oświetlające wnętrze. Mogą być czarne, białe, szare lub miedziane, imitujące beton lub druciane, matowe lub błyszczące, w stylu retro lub glamour… Wybór należy do Ciebie!

Lampy sufitowe

Z uwagi na nowoczesne, wysokie i przestronne pomieszczenia idealnym rozwiązaniem dla wnętrz urządzonych w stylu industrialnym są lampy wiszące, sufitowe, które doskonale rozpraszają światło i jeszcze wyraziściej podkreślają otwartą przestrzeń. Dostępne są modele przypominające kształtem klasyczną żarówkę, wiszące na długich, nieregularnych przewodach, i takie wyposażone dodatkowo w płaski klosz, które możemy montować pojedynczo lub szeregowo, na przykład po trzy, dla wzmocnienia efektu łamania utartych schematów.

Lampy stojące podłogowe

Idealnym uzupełnieniem oświetlenia sufitowego są lampy stojące. Możemy wybrać model wysoki, który zrównoważy i stonuje światło górne, lub taki z kilkoma mniejszymi kloszami zapewniający maksymalne doświetlenie wnętrza. Lampa stojąca może również stanowić efektowną dekorację, oryginalny element wyposażenia o unikatowym kształcie lub niebanalnym kolorze podkreślającym niepowtarzalną stylistykę wnętrza.

Kinkiety i lampy ścienne

Innym rozwiązaniem nadającym bardzo ciekawy efekt aranżacji są różnego rodzaju lampy zawieszone na ścianach umożliwiające skierowanie światła na wybrany punkt, podczas gdy reszta pomieszczenia jest osnuta delikatnym półmrokiem. Jest to dodatkowo bardzo praktyczne, gdyż pozwala wydzielić konkretną przestrzeń, np. do czytania, a tym samym tworzyć oryginalne efekty wizualne w poszczególnych pomieszczeniach-strefach.

 

Lampy industrialne nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter i – wbrew pozorom – pasują zarówno do loftów, jak i nowoczesnych apartamentów czy bardziej tradycyjnych mieszkań, gdyż znakomicie dopełniają aranżację i podkreślają indywidualny styl domowników.

Postaw na prostotę i baw się formą!