Stół – więcej niż mebel…

Codzienne posiłki czy wyjątkowe uroczystości, ważne rozmowy czy błahe pogawędki, w gronie bliskich czy w pojedynkę… ale zawsze przy stole. Stół to zdecydowanie więcej niż mebel – to serce domu, które powinno bić w rytm naszych indywidualnych potrzeb i gustów…

 

Jaki stół wybrać ?

Jego wybór nie jest wcale taki oczywisty – a to za sprawą licznych modeli i materiałów wykończeniowych. Pojęcie nowoczesnego stołu jest dziś niesłychanie wieloznaczne, a trendy w designie wciąż podszeptują nam nowe rozwiązania… Nowoczesny stół może więc przybrać różną formę – od oryginalnych kształtów z drewna po minimalistyczne ze stali czy hartowanego szkła, kamienia, a nawet… plastiku.

Stoły z litego drewna – ponadczasowość w modnej odsłonie

Nadal modne są stoły z litego drewna, choć odchodzi się od ciężkich modeli o grubych blatach i masywnych, szerokich nogach. Obecnie na topie są stoły drewniane o lekkim i nowoczesnym wyglądzie, wyróżniające się prostą, minimalistyczną linią. Wykonanie z drewna to jednak zawsze gwarancja wysokiej jakości, a co za tym idzie – trwałości. Niesłabnący podziw wzbudzają zwłaszcza modele o jednolitej formie, zaokrąglonych brzegach i perfekcyjnie wytoczonych podstawach, w których z trudem można dostrzec miejsce łączenia blatu z nogami. Cenimy też stoły z surowego drewna, w których widoczne niedoskonałości czy sęki eksponują swoją naturalność. Takie stoły drewniane na pewno oprą się próbie czasu i zmianie trendów.

Styl industrialny szturmem podbija nasze serca

Na drugim biegunie są stoły o również prostym designie, w których rolę zdobniczą przejmuje połączenie perfekcyjnie gładkiego drewnianego lub szklanego czy ceramicznego blatu z oryginalnymi i wyróżniającymi się czarnymi, metalowymi nogami. Połączenie drewna z metalem i szkłem, typowe dla stylu industrialnego, to niesłychanie efektowny mariaż tradycji z nowoczesnością. Taki nowoczesny stół nawiązujący do architektury przemysłowo-fabrycznej najlepiej sprawdzi się w dużej przestrzeni, choć w wersji rozkładanej nada loftowy sznyt każdemu mieszkaniu.

A może podróż w czasie?

Sentyment do lat 60. i 70. wyraźnie widać w niesłabnącej popularności modeli stołów w stylu pop-art, zamiłowaniu do sklejki i organicznych kształtów. Ponadczasowe modele, jak choćby okrągłe stoły z płyty MDF lub stoły z blatem marmurowym czy szklanym inspirowane projektem Tulip, to już w zasadzie ikony designu, które są gwarancją nietuzinkowych efektów wizualnych.

 

Stoły rozkładane – alternatywa dla mniejszych przestrzeni

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej jadalni czy obszernego salonu, zakup obszernego stołu nie będzie trafionym pomysłem – zajmie tak potrzebną przestrzeń i przytłoczy całe wnętrze. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest stół rozkładany, który spełni swoją codzienną rolę, nie zabierając tak cennej przestrzeni, ale też bez trudu stanie się wygodnym miejscem spotkań w większym gronie. Co szczególnie ważne, stoły rozkładane w niczym nie ustępują pozostałym modelom zarówno w wyborze form, jak i materiałów wykonania. W tym wariancie występują zarówno proste drewniane modele w stylu skandynawskim, jak i z modnego plastiku, szkła, czy też stoły z blatem drewnianym i metalowymi nogami. Taka różnorodność sprawia, że nawet przy aranżacji mniejszego wnętrza możemy w pełni korzystać z designerskich trendów.

 

 [ND1]Celowo w formie najczęściej zadawanego pytania w wyszukiwarce. Proszę, aby osoba publikująca na stronie ten śródtytuł oznaczyła jako nagłówek H1 – to jest kluczowe dla pozycjonowania.