Jak wybrać krzesła do jadalni?

Powiedzieć, że jadalnia to miejsce wspólnych posiłków to… nie powiedzieć nic. Przecież to tu uzgadniamy plany działania, gramy z dziećmi w zielone na talerzu czy opowiadamy, jak nam minął dzień… dzielimy się swoimi przeżyciami, śmiejemy, a czasem sprzeczamy…  Dlatego wybór krzeseł do jadalni to coś więcej niż zakup siedzisk pasujących do stołu – warto dobrać ich styl i funkcjonalność do swoich indywidualnych potrzeb.

Krzesła do jadalni –  kieruj się swoimi potrzebami

Coraz częściej odchodzi się od kupowania gotowego kompletu stołu z krzesłami – które być może pasują do siebie wizualnie, ale nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, jeśli chodzi o funkcjonalność czy efekt estetyczny. Kupując osobno stół i krzesła w pierwszej kolejności warto zadbać o ich wymiar: wysokość krzeseł powinna być odpowiednio dobrana do wysokości naszego stołu, a szerokość i głębokość pozwalać na wsunięcie nieużywanych w danym momencie krzeseł pod blat.

Tu przychodzi pora na względy estetyczne. Wybór zależy o preferowanego stylu lub już istniejącego wystroju jadalni – krzesła powinny współgrać z charakterem pomieszczenia, podkreślać dany styl, np. we wnętrzach typu loft doskonale sprawdzą się loftowe krzesła metalowe.

Krzesła mogą też we wnętrzach minimalistycznych stanowić przykuwający oko element designerski – polecamy designerskie krzesła przykuwające oryginalną formą, których zaskakujący i nieszablonowy kształt w połączeniu z wysoką jakością materiałów przełamie dotychczasowe przyzwyczajenia i wyobrażenia na temat jadalni.

Obecnie dużą popularnością cieszą się też duże stoły z litego drewna, do których idealnie pasują nowoczesne krzesła drewniane. Jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej nowoczesny styl, podkreślić jego charakter, to w tej roli od zawsze sprawdza się gra kolorem, a krzesła z tworzywa czy kolorowe drewniane krzesła będą doskonałym wyborem jako wyraźny akcent przełamujący monochromatyczny wystrój. Jeśli natomiast wnętrze ma charakter klasyczny, polecamy krzesła tapicerowane w stylu art deco lub alternatywnie krzesła tapicerowane welurem, tkaniną lub skórą.

Jeżeli planujemy umiejscowić stół jadalniany w kuchni, warto rozważyć wybór dający możliwość ergonomicznego rozplanowania przestrzeni – jak krzesła składane, np. krzesła z tworzywa lub krzesła z siedziskiem z plastiku i nogami stalowymi lub… taborety kuchenne. Wbrew pozorom producenci oferują coraz więcej tego typu funkcjonalnych modeli, które z powodzeniem wystarczą, by wygodnie usiąść i spożyć posiłek, a do tego zajmą naprawdę niewiele miejsca i są na tyle efektowne, że uzupełnią każdy wystrój kuchni: od tej minimalistycznej i sterylnie białej niczym laboratorium po swojskie wnętrze w stylu góralskiej chaty.