Oświetlenie często odpowiada za klimat wnętrza, co nie oznacza, że przy jego wyborze powinniśmy kierować się jedynie względami czysto praktycznymi. Z pomocą przychodzą bowiem lampy designerskie, które nie tylko są źródłem światła, ale przede wszystkim stanowią bardzo ważny element aranżacji wnętrza.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie może bowiem optycznie powiększyć nieduży pokój, podwyższyć niskie sufity lub po prostu odzwierciedlić charakter i gust mieszkańców.

W związku z tym, że każde domowe pomieszczenie ma inny charakter i spełnia inne zadanie, potrzebujemy zróżnicowanego oświetlenia. Podstawą są lampy sufitowe, funkcjonalne i estetyczne, które powinny znaleźć się w każdym wnętrzu, gdyż umieszczone na odpowiedniej wysokości doświetlają całą przestrzeń. Innym rodzajem oświetlenia ogólnego są plafony i coraz częściej wykorzystywane oświetlenie punktowe, wbudowane w podwieszany sufit, które obecnie staje się symbolem nowoczesności i dobrego designu.

Rodzaj wykorzystanych źródeł światła, ich umiejscowienie i natężenie powinny odpowiadać naszym potrzebom i być dostosowane do konkretnych przestrzeni.

Salon: centrum domowego wszechświata

Salon jako najbardziej reprezentatywna część domu wymaga różnego typu oświetlenia: warto zainwestować w designerskie żyrandole, kinkiety, a także lampy podłogowe tworzące nastrojowy klimat sprzyjający wypoczynkowi i relaksowi. Oryginalna designerska lampa może stanowić również niebanalny element dekoracyjny, który zwróci uwagę i przykuje wzrok gości ceniących dobry gust właścicieli i wysoką jakość unikalnego produktu.

Kuchnia i jadalnia: funkcjonalność i estetyka

W nowoczesnych domach i mieszkaniach kuchnia często jest połączona z salonem lub jadalnią, zatem znajdujące się w tam oświetlenie powinno pełnić funkcje praktyczne: oświetlać przestrzeń roboczą, i estetyczne: stanowić element dekoracyjny.

W kuchni świetnie sprawdzą się zatem lampy zapewniające intensywny strumień światła, a w jadalni designerskie projekty o unikalnym kształcie, które umilą wieczór w gronie rodziny lub przyjaciół.

Łazienka: wiele rozwiązań, jeden cel

Natomiast w łazience… Tylko dobrze dobrane oświetlenie zagwarantuje komfort codziennego korzystania z tego pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie tam zarówno plafonów oświetlających całe wnętrze, jak i eleganckich lamp oraz prostych kinkietów tuż nad lustrem, z których można korzystać w zależności od potrzeb.

W bardziej ozdobnych łazienkach warto wykorzystać proste i minimalistyczne oświetlenie, które nie odwróci uwagi od innych elementów dekoracyjnych, natomiast w tych o prostym wykończeniu można zdecydować się na bardziej nietuzinkowe projekty.

Designerskie oświetlenie może stanowić oryginalną dekorację niemal każdego wnętrza – bez względu na styl, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie, nietuzinkowa lampa, elegancki żyrandol czy nowoczesny kinkiet może odmienić jego charakter i nadać zupełnie odmienny klimat. Warto zatem eksperymentować i korzystać z dostępnych rozwiązań, tworząc unikalne projekty.

 

Fraza kluczowa: designerskie oświetlenie

Krótki opis: Designerskie oświetlenie to przede wszystkim lampy, które są źródłem światła i stanowią bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Sprawdź, jak wybrać lampę!